Cumartesi
Temmuz, 20
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADSigortagazetesi.com - OHSAD’dan Sağlık Sigortası ile İlgili Çarpıcı Açıklama - 7 Haziran...

Sigortagazetesi.com – OHSAD’dan Sağlık Sigortası ile İlgili Çarpıcı Açıklama – 7 Haziran 2023

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), özel sağlık sigorta poliçelerindeki fiyat artışları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, “Özel sağlık sigortası poliçe bedellerinde fahiş bir artış söz konusu ise, bunun, sağlık hizmet sunumu fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olamayacağı açıktır” denildi.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), özel sağlık sigorta poliçelerindeki fiyat artışları hakkında açıklama yaptı. OHSAD, bazı basın kuruluşlarında yer alan ve son 2 yılda özel sağlık sigortası poliçe bedellerinin 3-4 katına çıkması nedeniyle sistemden çıkışlarda artış yaşandığı, bunun nedeninin de özellikle hastane fatura bedellerinin kontrolsüz bir şekilde ciddi oranda yükselmesi olduğu, bu hususun da Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli denetime tabi tutulmasının elzem olduğu konusundaki beyanlar üzerine açıklama yaptı.

Fiyat Artışları Enflasyonun Altında

Özel sağlık sektörünün, özel sağlık sigortalı hastalara hizmet verirken, sigorta firmaları ile hastaneler arasında yapılan fiyat anlaşmalarının her yıl Türk Tabipleri Birliği tarafından belirlenen TTB Hekimlik Uygulamaları Veri Tabanı katsayıları üzerinden belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Gerçekleştirilen fiyat artışları kontrolsüz olmadığı gibi sağlık enflasyonunun altında kalması sebebiyle hekimler, sağlık çalışanları ve sektörümüz tarafından da yetersiz görülmektedir” denildi.

Bizi Karşı Karşıya Getirmeyin

“Eğer iddia edildiği gibi, özel sağlık sigortası poliçe bedellerinde fahiş bir artış söz konusu ise, bunun, sağlık hizmet sunumu fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olamayacağı açıktır” denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Basına bilgi veren yetkililerin doğru parametrelerle bilgilendirme yaparak, sağlık sektörünün önemli paydaşları olan, sağlık hizmet sunucuları ile sigorta sektörünü karşı karşıya getirmemesi gerektiği kanaatindeyiz.”

Kaynak: Sigortagazetesi.com