Salı
Nisan, 23
Ana SayfaManşetSağlık Bakanlığı 2024 - 2028 Strateji Planı Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı 2024 – 2028 Strateji Planı Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından “Sağlık Bakanlığı 2024 – 2028 Strateji Planı” yayınlandı

Sağlık Bakanlığı 2024 – 2028 Strateji Planı

———————————————–

Bakan Sunuşu

Sağlıklı yaşam hakkı en temel insan hakkıdır. Bu anlayışla herkesin sağlıklı hayat tarzını benimsediği, sağlık hakkının korunduğu, vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir toplum vizyonuyla hareket ediyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı ile “insan” odaklı bir yaklaşımla hizmetlerimizi yürütüyoruz.

Önümüzdeki beş yıllık dönemde; sağlıklı yaşam bilincinin ve alışkanlıklarının kazanılmasını sağlamayı, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerini bütüncül bakış açısıyla sunmayı, kurumsal kapasiteyi geliştirerek vatandaş ile sağlık çalışanının memnuniyetini artırmayı, sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamayı, sağlık endüstrilerinde milli teknolojiyi geliştirerek yerel üretimi artırmayı ve son olarak vatandaşlarımıza erişilebilir, etkili, etkin ve kaliteli sağlık hizmeti sunmayı kendimize amaç edindik.

Ortaya koyduğumuz bu amaçlar çerçevesinde hedeflerimizi ve bu hedeflere ulaştıracak stratejilerimizi ortaya koyarak yol haritamızı belirledik. Bu dönem sağlık hizmetlerinde vatandaşımızın memnuniyetine odaklandığımız bir dönem olacaktır. Geldiğimiz noktadan bir üst noktaya daha çıkmak ve ülkemizi de dünyada sağlık hizmetleri sunumunda lider ülke haline getirmek için gayret sarf edeceğiz.

Önümüzdeki beş yılın sağlık hizmetlerini şekillendirecek olan bu plan, sağlıkta gelişim, kalite ve sürdürülebilirlik odaklı bir stratejik yaklaşımla paydaşlarımızın görüş ve önerileri alınarak katılımcı bir anlayışla hazırlanmıştır.

Stratejik planımızın hazırlanması sürecine katkı veren tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve sarf ettikleri emekleri için teşekkür ediyorum. Türkiye Yüzyılı’nın ilk stratejik planı olma özelliği taşıyan bu planın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Dr. Fahrettin KOCA
T.C. Sağlık Bakanı