Cumartesi
Temmuz, 20
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADYeni Mesaj - Özel Hastaneler de Kapılarına Kilit Vuruyor

Yeni Mesaj – Özel Hastaneler de Kapılarına Kilit Vuruyor

“Sektörümüz büyümüyor, şişmanlıyor”
Kurultayı’nın açılışında konuşan OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, özel sağlık hizmet sunucularının finansal sıkıntılarından bahsederek “Problemimizi çözecek ve iletecek ana unsurlar olarak Cumhurbaşkanımızın en yakın kurul üyeleri burada olduktan sonra sırtımız yere gelmez” dedi.
Eve ekmek götürmek için sağlığın finanse edilmesi gerektiğini belirten OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, “Artık özel hastaneler açılmıyor, kapananı da duymuyorsunuz çünkü hastaneler törenle kapanmıyor. Türkiye’de sağlığa harcanan paranın GSMH oranı yüzde 6,1’den 4,1’e indi. Buna rağmen sağlıkta memnuniyeti yüzde 70’in üzerinde tuttuk. Ancak sorunlarımıza rağmen bu oranı burada tuttuğumuz için feryadımız samimi bulunmadı” şeklinde konuştu.

İlaca yüzde 26 zam geldiğini ve bu zammın bile az olduğunu ifade eden Bahat, “Ancak bizim paket fiyatlarımıza, ameliyatlarımıza hiç zam gelmedi. Belki biliyorsunuzdur biz ameliyatlarımızda ilaç da kullanıyoruz. Bunların maliyeti arttı, ancak bize bir artış gelmedi. 5 yılda 10 bin yatak artmış ama 6 bini yoğun bakımlarda artmış ve zarar etmişiz. Yani büyümemişiz şişmanlamışız. Uzman hekim sayımız yüzde 32.3’müş, bugün yüzde 29.4. Yani aslında geriye gidiş var. Sektörümüz büyümüyor, şişmanlıyor. Özel hastanelere gelen vatandaşlardan alınan payın 15 TL, devlet hastanelerin 8 TL olması ve bunun eczanelerden alınması sebebiyle oluşan asimetriden kaynaklı nedenlerden 5 yıl içinde hasta sayımızda, ameliyatlarımızda artış olmamış” diye konuştu.
Acillerden, yoğun bakımlardan ve fark alınmayan kalemlerden fark alınmadığından dolayı kuralsızlık içinde kalındığını belirten Bahat, “Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları enflasyon oranında güncellenmediği gibi modern dünyada cepten harcamayı destekleyecek olan tamamlayıcı sigorta bir türlü ayağa kalkmıyor. Çok az ödeme yapmasına rağmen çok düzenli ödeme yapan bir SGK kurumumuz var. Bu bir işletme için çok önemli. 10. defadır teşekkür ederiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Güçlü bir devletin varlığı ve özel sağlık hizmet sunucuları ile Cumhurbaşkanı arasında köprü olan siyasetçilerin Kongrede yer almasından dolayı memnuniyetini dile getiren Bahat, “Sağlığa yatırım yapan patronlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımız var. Biliyoruz daha iyi olabiliriz. Olduğumuz yer olmak istediğimiz yer değil. Çok daha iyisini hak ediyoruz” dedi.