Pazartesi
Nisan, 22
Ana SayfaGenelYabancı Uyruklu Hastaların Vize İşlemlerine İlişkin Derneğimizle Dışişleri Bakanlığı Arasında Protokol İmzalanmıştır

Yabancı Uyruklu Hastaların Vize İşlemlerine İlişkin Derneğimizle Dışişleri Bakanlığı Arasında Protokol İmzalanmıştır

Ülkemizdeki özel sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almak isteyen Irak ve Libya vatandaşlarının vize işlemlerine ilişkin Derneğimiz ile Dışişleri Bakanlığı arasında protokol imzalanmıştır. İmzalanan bu protokolle tedavi için ülkemize gelmek isteyen yabancı uyruklu şahısların vize almasının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

Tedavi amaçlı vize başvurusunda bulunan kişiler ve refakatçilerinin vize başvuruları T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve Derneğimiz ile vize protokolü imzalamış sağlık kuruluşları tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Derneğimize iletilecektir. İletilen vize başvuruları Derneğimiz aracılığı ile 48 saat içerisinde Bakanlığa iletilecek, Bakanlık tarafından değerlendirilerek uygun bulunan vize başvuruları e-Vize sistemine kaydedilerek kayıt bilgileri e-posta ile başvuru sahiplerine bildirilecektir. Bakanlıktan gelecek vize onayının veya red cevabının ardından sözkonusu bilgileri ilgili sağlık kuruluşuna iletilecektir.

Protokol kapsamında Derneğimizce hazırlanacak “Vize Önbaşvuru Protokolü” üyelerimizle ve sektörümüzle paylaşılacaktır. Yürütülecek bu çalışmanın yurtdışından tedavi için gelecek hastaların vize işlemlerini hızlandırarak sektörümüzün bu konuda yaşadığı sorunların aşılması ve sağlık turizmi için ülkemizin daha çok tercih edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Sektörümüze önemle duyurulur.