Cumartesi
Temmuz, 20
Ana SayfaHaberlerÖzbek-Türk Sağlık İş Forumu OHSAD'ın da Katılımı ile Gerçekleşti

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu OHSAD’ın da Katılımı ile Gerçekleşti

Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanındaki iş birliğini geliştirmek üzere düzenlenen
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı’na Türkiye’den 80 firma katıldı. Forum, her iki ülke Sağlık Bakanlıkları koordinasyonunda ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) organizasyonunda gerçekleşti. Ziyaretin ilk gününde, iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşmasının beraberinde sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı.

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu’nda OHSAD yönetimi ve üyelerinin de grup olarak yer aldı. Forumun Dünya’da ve Türkiye’de Sağlık Turizmi Trendleri, Özbekistan ve Türkiye Arasında Sağlık Hizmet Sunumundaki Yeni Açılımlar konulu oturumunda OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat bir konuşma yaptı. Oturumun moderatörlüğü ise Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ve USHAŞ Başkanı Dr. Cevat Şengül tarafından gerçekleştirildi.

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu’nun açılışında konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türk-İslam dünyasının kadim şehirlerinden biri olan Taşkent’te bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek her iki ülke arasında inşa edilen iş birliğine katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Türkiye’nin, Özbekistan yönetiminin Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev liderliğinde başlattığı reform hareketini, kalkınma ve ilerleme çabalarını desteklediğini vurgulayan Koca, şunları söyledi:

“Halklarımız ve kardeş devletlerimiz, eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde çok daha büyük potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in beraberce ortaya koydukları ortak siyasi irade sayesinde gerçekleştireceğimize ve hatta aşacağımıza gönülden inanıyorum. Her iki cumhurbaşkanının karşılıklı ziyaretleri neticesinde 2018’de Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi oluşturulmuştur. Bizler de her iki ülke sağlık bakanları olarak, sağlık alanındaki stratejik öneme haiz iş birliğimizin geliştirilmesi için üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirerek, gerekli adımları atıyoruz.”

Koca, sağlık yatırımları, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası hasta tedavisi, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve diğer alanlarda faaliyet gösteren 80’e yakın Türk firmasının her iki ülke arasındaki iş birliğine katkı vermek adına Özbek meslektaşlarıyla bir araya geleceğini dile getirerek, Özbek Türk Sağlık İş Forumu’na Türkiye’den ve Özbekistan’dan katılan sektör temsilcilerine teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Özbekistan ve Türkiye arasındaki sağlık alanındaki iş birliğinin 1997’de imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütüldüğüne dikkati çekerek 14 Şubat 2019’da imzalanan “İş birliği Yol Haritası” ve 2019-2020 yıllarını kapsayan dönemde iki ülkenin sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık turizmi, sağlık endüstrileri, eğitim, PPP, ortak sağlık haftaları, sosyal güvenlik, tele-tıp, tıbbi ve sosyal yardım alanlarında iş birliğinin geliştirilmesinin öngörüldüğünü aktardı.

735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon, bin 577 personele eğitim
Bakan Koca, Fergana, Termiz, Harezm, Taşkent ve Karakalpakistan’da Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA’nın koordinasyon ve desteğiyle bugüne kadar 8 sağlık haftası yapıldığını ifade ederek, sağlık haftalarında 735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve bin 577 personele eğitim verildiği bilgisini paylaştı.

“Sağlık müşaviri göreve başlayacak”
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ile eş zamanlı olarak Taşkent’te düzenlenen Ortak Sağlık Haftası’nın her iki ülke arasındaki kardeşlik hukukunu taçlandıracağına işaret eden Koca, şunları kaydetti:

“İki ülke arasındaki iş birliğimizi yerinde takip etmek üzere, bir sağlık müşavirini yakın zamanda Taşkent Büyükelçiliğimizde görevlendireceğimiz müjdesini vermek isterim. Bakanlığıma bağlı kanunla kurulan ve özel sektör dinamizmiyle hareket eden USHAŞ’ın başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim konuları olmak üzere sağlık alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki sağlık pazarına yeni bir heyecan getireceğine olan inancım tamdır.”

Sağlık alanında 11 anlaşmaya imza atıldı
Bakan Koca, daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shadmanov ile iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşmasını imzaladı.

Sonrasında, Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Ankara Şehir Hastanesi, Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İnönü Üniversitesi, Özbekistan ile sağlık iş birliği anlaşmalarına imza atan kurumlar arasında yer aldı.

Forumda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Taşkent Tıbbiyat Merkezi tarafından fahri profesörlük unvanı ve sağlık alanındaki çalışmaları nedeniyle ödül takdim edildi.

Törenin ardından Bakan Koca, beraberindeki heyetle fuar alanındaki stantları ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.