Cumartesi
Temmuz, 20
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADOp. Dr. Reşat Bahat: Yurt Dışındaki Sağlık Yatırımları Ülkemize Döviz Kazandırıcı Bir...

Op. Dr. Reşat Bahat: Yurt Dışındaki Sağlık Yatırımları Ülkemize Döviz Kazandırıcı Bir Hizmettir

Yenibirlik Gazetesi’nin 25 Mart 2019, Pazartesi günkü “Dünya Sağlık Sektörüne Türk Damgası” başlıklı haberinde OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat’ın görüşlerine yer verildi.

“Türkiye, sağlık sektöründe markalar yaratmış bir ülke. Acıbadem, MedicalPark, Memorial, Medipol, Dünyagöz gibi markalar Türkiye’nin yüz akı sağlık gruplarıdır. Yurtiçi pazarın daralması gibi sebeplerle ve dünyada markalaşıp büyüme gayretleriyle; bazen yabancı ortakları da yanlarına alarak yurtdışında da yatırımlar yapıyorlar. Bu Türkiye’nin ekonomik anlamda büyümesi açısından çok önemli bir gelişmedir.

Türkiye genelinde 650 özel hastane ruhsatı var, bunların 565 tanesi faal. Yurtdışında yaklaşık 20 Türk hastanesi bulunuyor. Sağlık yatırımı yaptığınız ülkede aynı zamanda bir şekilde ülkenizin reklamını da, diğer ürünlerinizin tanıtımını da yapıyorsunuz. Bu yönüyle sağlık kuruluşlarımızın yurt dışında yaptığı yatırımları büyük bir gelişme olarak görüyorum. Dünya markalarıyla tanınmış bir sektörün içinde olmaktan, kurumsal anlamda temsil edilmekten de gurur duyuyorum.

Yurt Dışında Sağlıkta Nitelikli İnsan Bulmak Kolay Değil
Yurt dışındaki sağlık kuruluşlarında çalışacak nitelikli insan bulabilme konusunda sıkıntı var. Oysa, Türkiye son yıllarda özellikle sağlık sektöründe nitelikli insan yetiştirdi. Yurt dışındaki sağlık yatırımlarında Türkiye’deki kadar iyi yetişmiş sağlık çalışanını, doktoru, hemşireyi bulmak çok kolay olmuyor. Türkiye, özel sağlık sektöründen hizmet satın almaya alışmış bir ülke. Türk halkının özel sağlık kuruluşlarından hizmet alma kültürü var, başka ülkelerde bu kültür biraz daha az. Bu iki sorun, yurt dışında hizmet sunan hastaneleri biraz zorluyor. Ancak o zorlukları bilerek oralara gidiyoruz. Sağlık kuruluşlarınızın yurt dışında yaptığı yatırımlar ülkemize döviz kazandırıcı bir hizmettir.