Pazartesi
Haziran, 17
Ana SayfaManşetOHSAD Yönetim Kurulu Basın Açıklaması

OHSAD Yönetim Kurulu Basın Açıklaması

 

İstanbul’da Derneğimiz üyesi özel bir hastanede saç ekimi işlemi yaptıran bir hastanın vefatına ilişkin devam eden soruşturma süreci ile ilgili açıklamamız aşağıda yer almaktadır.

15 Eylül 2021

 

Üyemiz olan bir özel Hastanede, uzman doktor gözetiminde saç ekimi işlemi yaptıran bir hastamızın işlem sırasında fenalaştığı, hastanede mavi kod ilan edilerek kendisine derhal müdahale edildiği, yapılan tüm müdahalelere rağmen hastamızın kurtarılamadığını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Hayatını kaybeden hastamıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Hastamızın işlem sırasında rahatsızlanması ve akabinde hayatını yitirmesinin bir uygulama hatasından mı kaynaklandığı yoksa öngörülemez ve önlenemez bir komplikasyon mu olduğu konusunda yüce Türk Yargısının en doğru kararı vereceğine inanıyoruz.

Ancak bazı basın organlarında hastamızın ölümünün hastane ve doktor ihmalinden kaynaklandığı yönünde haberlerin kaleme alındığını üzüntüyle görmekteyiz. İfade ettiğimiz gibi hastamızın ölüm sebebinin belirlenebilmesi için yargı sürecinin beklenmesi, hukuk devleti ilkelerine saygı gösterilmesi, hekimlerin ve hastanelerin itibar lincine uğratılmadan ve önyargısız   hareket edilmesi gerekmektedir.

Hastamızın rahatsızlanması ve sonraki süreçlerin tamamında ilgili hekim arkadaşımız hastasının başında beklemiş ve hastaneden ayrılmamıştır. Sonrasında da olay yerine gelen emniyet personeli tarafından ifadesi alınmak üzere ilgili emniyet amirliğine götürülmüştür.

Olay yerinden kaçma girişiminde bulunmayan, emniyet güçlerine direnmeyen, hastasının rahatsızlığı sonrası elinden gelen her türlü girişimde bulunan saygıdeğer hekim arkadaşımızın emniyet amirliğinden çıkartılırken “ters kelepçe” uygulaması ile görüntülenmesi hepimizi derinden yaralamıştır. Bu konuda başta Tabip Odaları olmak üzere tüm sağlık meslek odaları ve birliklerinin de bizimle aynı hassasiyeti paylaşmasını arzuluyoruz.  

Emniyet teşkilatı mensubu görevlilerinin de kelepçe uygulaması konusundaki yasal ve idari düzenlemelere hassasiyetle riayet ettiklerini görmeyi istiyoruz.

Saygılarımızla,

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği
Yönetim Kurulu