Dr. Doğan Birgül

dogan_birgul

Eylül 1949’da Nevşehir’de doğdu. 1973 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olan Dr. Doğan Birgül, 1973-1978 tarihleri arasında aynı fakültenin iç hastalıkları kliniği ‘inde uzmanlık eğitimini tamamladı.

1978 yılında özel hekimlik yapmak üzere ilk muayenehanesini açan Dr. Birgül, 1980’de ilk, 1982’de ikinci Polikliniğini açtı. İstanbul’da Türkiye’nin ilk görüntüleme merkezlerinden olan Tomomed ve Betamar’ı, ardından 1990 yılında İstanbul’un 14. Özel Hastanesi olan Doğan Hastanesi’nin kurdu.

1992 yılında özel sağlık kuruluşlarının örgütlenmesine öncülük ederek 7 yıl OHSAD’ın başkan ve 2. Başkanlığını yaptı. Kendi staff kadrosu ile faliyet gösteren Doğan Hastanesi ile modern özel hastanelere öncülük etti.

25 yıldan bu yana Nevşehirliler Derneği, Orta Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, Nevşehir Platformu başkanlığını yapan Dr. Birgül, İstanbul’daki Nevşehirli işadamlarının da katkıları ile Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi’nin tüm binaların yapımına katkı sağladı. Nevşehir’de Üniversite kurulmasına ve YÖK’e hibe edilmesine öncülük eden Dr. Birgül hastanenin bulunduğu Küçükçekmece Cennet Mahallesinde 24 derslikli bir ilkokul yaptırarak millî eğitime bağışlamıştır.

Dr İsmet Birgül ile evli ve 2 çocuk sahibi olan Dr. Doğan Birgül İngilizce bilmektedir.