Pazartesi
Nisan, 22
Ana SayfaHaberlerDünya - SGK Açığı 7 Ayda 12 Milyar TL'de Kaldı - 1...

Dünya – SGK Açığı 7 Ayda 12 Milyar TL’de Kaldı – 1 Kasım 2018

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) açığı yılın ilk 7 ayı sonunda 12 milyar 30 milyon TL düzeyinde kaldı.

Açık genel eğilim olarak önceki yılların daha düşük düzeyde artış gösterdi. Yapılandırma taksitlerinin ödemelerinin ağırlıklı olarak yapıldığı ağustos ve eylül aylarında da düşük açık bekleniyor. Öte yandan, kamu katkısı dahil sosyal güvenliğe kamu tarafından aktarılan kaynak temmuz ayı sonunda 87 milyar 182 milyon TL düzeyine geldi.

SGK verilerine göre, halen yürürlükte olan çeşitli yapılandırma yasalarından kaynaklı gelirler temmuz ayı sonu itibariyle 3 milyar 329 milyon TL oldu. SGK’nın toplam gelirleri yine temmuz ayı sonu itibariyle 205 milyar 823 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın tamamında gelir 288 milyar 560 milyon TL düzeyindeydi. Gelirlerin hızlı yükselmesi içinde prim gelirleri sınırlı etki yaptı. Gelir artışı içinde sosyal politika ve güvenlik unsurlarını içeren, Hazine tarafından karşılanan çeşitli yasalardan kaynaklı ödemelerin etkisi yüksek oldu. Faturalı ödenmeler olarak adlandırılan bu kapsamdaki Hazine tarafından karşılana bu ödemeler kapsamındaki gelirler temmuz ayı sonunda 20 milyar 755 milyon TL ile bir önceki yılın tamamındaki ödemeleri aştı.

SGK’nın en önemli gider kalemlerinden olan sağlık harcamalarında da 2017 Temmuz ayında 54 milyar 152 milyon TL düzeyine gelindi. Geçen yılın tamamında ödeme tutarı 77 milyar 687 milyon TL düzeyindeydi. Yılın ilk 7 ayı sonu itibariyle bu kalemde harcanan tutar, bir önceki yılın yüzde 69,7’sine ulaştı.