Cumartesi
Temmuz, 20
Ana SayfaHaberlerAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SUT Değişikliklerine İlişkin...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SUT Değişikliklerine İlişkin Bilgi Verdi

Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilgili konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını söyledi. 4 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan SUT ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini kaydeden Selçuk, işitme cihazlarında hastalara ölçüm şartının kaldırıldığını ve 45’i kanser ilacı olmak üzere 413 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı.

Vatandaşın Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden etkin faydalanabilmeleri için ihtiyacı olan tıbbi cihaz, malzeme ve ilaçlarda değişen piyasa koşulları nedeniyle fiyat güncellemesine gittiklerini söyleyen Selçuk, SGK tarafından geri ödenen fiyatları artırarak vatandaşın sağlık hizmetine, ilaca ve tıbbi cihaz ve malzemeye erişimini kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Evde kullanılan 62 tıbbi malzemeye iyileştirme yapıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) malzemeler için ödeyeceği paraların miktarının artırıldığını belirten Bakan Selçuk, 62 tıbbi malzeme fiyatında yüzde 10 ila yüzde 350 arasında değişen oranlarda artış sağlanarak 415 milyon lira iyileştirme yapıldığını belirtti. Selçuk, böylece vatandaşın ödemek zorunda kaldığı fark ücretleri birçok ürün için ortadan kalkmış olduğunu, kullanan hastaların tercihine göre farklı özelliklere sahip bir kısım üründe de fark ücreti asgari seviyeye indiğini ekledi.

Diyabet malzemelerinde geri ödeme fiyatları arttırıldı
Gün boyu takip etmek zorunda oldukları kan şekerinin ölçümü için kullandıkları kan şekeri ölçüm çubuğunun geri ödeme fiyatının yüzde 40 oranında artırılmasıyla diyabet hastalarının bu kronik hastalık yüzünden yaşadığı maddi sıkıntılar sona erdi. Ayrıca bir kısım diyabet hastasının kullanmak zorunda kaldığı insülin pompasının geri ödeme fiyatı yüzde 50 oranında arttı ve 4 bin 884 TL oldu.

Hasta bezleri ve işitme cihazlarında geri ödeme fiyatları arttı
SGK’nın hastanelerde kullanılan bin 601 tıbbi cihaz ve malzemeye geri ödeme yaptığı tutarın 316 milyon lira artırıldığını ifade eden Bakan Selçuk, böylelikle 316 milyon lira iyileştirme sağlandığını belirtti. Bakan Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hasta bezinin geri ödeme fiyatı yüzde 40, sonda tıbbi malzemelerinin yüzde 30, kolostomi, ileostomi ve ürostomi tıbbi malzemelerin yüzde 40 artırıldı. Dijital işitme cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 35 oranında arttı. Bu kapsamda kalp nakli bekleyen hastalarda kullanılan ventrikül destek cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 200 bin liradan 300 bin liraya, yapay kalbin geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 300 bin liradan 450 bin liraya, epilepsi hastası çocuklarda kullanılan vagal sinir stümilatörünün geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 35 bin liradan 52 bin 500 liraya, skolyoz hastası çocukların tedavilerinde kullanılan manyetik rodun geri ödeme fiyatı yüzde 30 artışla 27 bin 500 liradan 35 bin 750 liraya, insan kaynaklı greftlerin geri ödeme fiyatları yüzde 5 ila yüzde 120 arasında değişen oranlarda, kalp pillerinin geri ödeme fiyatları yüzde 20 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda, mekanik kalp kapakları, biyolojik kalp kapakları için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödediği rakamlarda yüzde 10 ila yüzde 130 arasında değişen oranlarda iyileştirme yapıldı.”

“Kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz”
Geri ödeme listesine eklenen tıbbi malzemelerin SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edilebileceğini ifade eden Bakan Selçuk, “Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile tıbbi cihaz ve malzemelerin fiyatlarında artış yaparak hastalarımıza kaliteli ve kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/bakan-selcuk-bin-663-tibbi-cihaz-ve-malzeme-fiyatinda-731-milyon-lira-iyilestirme-sagladik-2392317/