Salı
Nisan, 23
Ana SayfaGenelAcil Kronik Hastaların Ülkemize Havayoluyla Getirilmesi Amaçlı Anket

Acil Kronik Hastaların Ülkemize Havayoluyla Getirilmesi Amaçlı Anket

Değerli Üyelerimiz,

Malumları olduğu üzere, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi sonucunda ülkemize giriş-çıkışlar durdurulmuş, bu nedenle ülkemizdeki hastanelerde tedavi olmak isteyen yabancı vatandaşların da ülkemize gelmesi durmuştur.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tüm hastanelere iletilen 15 Mayıs 2020 tarihli yazıya istinaden, uluslararası sağlık turizmi kapsamında 20 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yazıda belirtilen 31 Ülkeden tedavi amacıyla ülkemize gelecek hastaların kabul edileceği belirtilmektedir.

– Durumu acil olan, kronik hastalığının tedavisi yarım kalmış veya tedavisine başlanmak zorunda olan hastalar için Kabul Edilebilecek Medikal Branşlar yazıda belirtilmektedir.

– USHAŞ tarafından bu amaçla oluşturulmakta olan Yabancı Hasta Kayıt ve Takip Sistemi yazılım altyapısı oluşturulana kadar, tarifeli uçak seferi kaldıramayan ve pandemi döneminde ancak özel izinlerle “charter sefer” tipi uçuş organize edebilecek olan Türk Hava Yollarının, bu acil kronik hastaların Türkiye’ye ulaşımının sağlanmasında bir maliyet hesaplaması yapması ve sefer takvimi oluşturması gerekmektedir.

– Öte yandan yabancı hastaların kabul edilebileceği bu 31 Ülke arasında, Türkiye Cumhuriyeti vizesi alması zorunlu olan ülke vatandaşlarının da vizelerini hızlı alabilmeleri ve ülkeye giriş izinlerinin onaylanabilmesi için T.C.Dışişleri Bakanlığı ve ilgili diğer kamu kurumlarımızın bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Bu sürecin sağlıklı ve koordineli yürütülebilmesi, aynı zamanda hem T.C. Sağlık Bakanlığı’na ve USHAŞ’a, hem de Türk Hava Yollarına ihtiyaç duyulan doğru verilerin sağlanarak bir ön fizibilite çalışması yapılabilmesi için, ACİL KRONİK HASTALARIN ÜLKEMİZE HAVAYOLUYLA GETİRİLMESİ AMAÇLI ONLİNE ANKET hazırlanmıştır.

OHSAD ve DEIK/Sağlık İş Konseyi işbirliğinde, pandemi döneminde acil kronik hastalığı olan yabancı hastaların yurtdışından ülkemize tedavi amacıyla getirilebilmesi için,

T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, THY, USHAŞ ile görüşmeler yapılarak “Charter Uçak” seferleri düzenlenmesine ilişkin çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmaların olumlu sonuç vermesi ve charter seferlerinin gerçekleşebilmesi için, siz değerli hastane yetkililerinin aşağıdaki Online Anketi EKSİKSİZ ve NET BİLGİLERLE, Sadece 1 Kez, her hastanenin Uluslararası İlişkiler/Hasta Merkezi/Pazarlama Müdürü tarafından  en geç 21 MAYIS 2020 Perşembe saat 22.00’e kadar MUTLAKA doldurmasını önemle rica ederiz.

ACİL KRONİK HASTALARIN ÜLKEMİZE HAVAYOLUYLA GETİRİLMESİ AMAÇLI ONLİNE ANKET